Specyfika działalności zakładów poprawczych

Zadaniem zakładów poprawczych jest przygotowanie nieletnich do życia zgodnego z normami społecznymi oraz ukształtowanie w nich odpowiedzialności. Zadania te są realizowane przez działalność wychowawczą, korekcyjną, dydaktyczną i opiekuńczą.
Wychowankowie zakładów poprawczych, uczestnicząc w warsztatach szkolnych, są przygotowywani do pracy zawodowej. Dodatkowo w celu reintegracji społecznej wychowankowie zakładów powinni aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, gospodarczym i i kulturalnym środowiska. W celu pozyskania społecznego wsparcia przez wychowanków personel zakładu poprawczego zobowiązany jest do współpracy z rodziną wychowanka i instytucjami stanowiącymi system środowiskowego wsparcia.
W zakładach o większym stopniu otwartości wychowankowie uczestniczą w imprezach kulturalnych i sportowych wraz z młodzieżą z lokalnego środowiska. Spotkania wychowanków z rówieśnikami spoza zakładu poprawczego pomaga im w dostrzeżeniu alternatywnych zachowań wobec tych antyspołecznych. Sprzyja to również zmianie dotychczasowej hierarchii wartości oraz formułowaniu bardziej prospołecznych celów życiowych (Frąckowiak, 2006).