KALENDARIUM KONFERENCJE

XV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Oko w oko z ... psychoonkologią”

Oko w oko z... psychoonkologią
Ikonka kalendarza 23.05.2024 , 23-24 maja 2024 Ikonka pinezki Lublin

Koło Naukowe Psychologów UMCS serdecznie zaprasza studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz przedstawicieli zawodów medycznych do wzięcia udziału w XV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Oko w oko z…”, której tegorocznym tematem jest PSYCHOONKOLOGIA.

Tegoroczna edycja Konferencji stanowi jedno z głównych wydarzeń reprezentujących Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS w ramach obchodów 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Celem konferencji jest przedstawienie kluczowych zagadnień z obszaru psychoonkologii, a także zapoznanie się z aktualną wiedzą na temat funkcjonowania psychicznego osób chorych. Poruszone zostaną także zagadnienia z zakresu sposobów pracy terapeutycznej z pacjentem z chorobą nowotworową i jego bliskimi zmagającymi się z utratą zdrowia lub życia bliskiej osoby. Podczas konferencji eksperci i prelegenci przedstawią najnowszą wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu pracy nad powrotem do równowagi psychicznej i przeżywaniem żałoby w kontekście wystąpienia choroby nowotworowej.

Psychoonkologia jest gałęzią psychologii, obejmującą kwestie związane z psychologiczną kondycją pacjenta z chorobą nowotworową. Cele, jakie stawiają sobie psychoonkologowie, to m.in.: prewencja i profilaktyka w zakresie zdrowia psychicznego, działania terapeutyczne kierowane do osób chorych onkologicznie, a także ich rodzin, zmagających się z utratą zdrowia lub życia członka rodziny oraz edukacja personelu medycznego.
Działalność psychoonkologii łącząca w sobie wiedzę zarówno z dziedziny psychologii, jak i onkologii, pozwala na holistyczne spojrzenie na pacjenta z chorobą nowotworową, poprzez silny nacisk na związek pomiędzy psychiką a fizyczną kondycją człowieka. Psychoonkologia obejmuje swym obszarem znaczenie psychologicznych aspektów funkcjonowania pacjenta (np. stresu), na przebieg leczenia i powrót do zdrowia.

  • Cykl konferencji „Oko w oko z…” jest organizowany od wielu lat przez Koło Naukowe Psychologów UMCS. Coroczne wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem i szerokim gronem odbiorców. Dotychczas poruszone zostały różnorodne tematy, takie jak: Internet, stereotypy, seksualność, cielesność, miłość, agresja, nieśmiałość, adolescencja, rodzina, lęk oraz przemoc.
  • Uczestnictwo w konferencji, zarówno czynne jak i bierne, jest bezpłatne. Wygłoszenie referatu zostanie poświadczone odpowiednim certyfikatem.
  • Konferencja odbędzie się w Auli Instytutu Psychologii UMCS, ul. Głęboka 45.

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco wszelkich informacji:

https://www.umcs.pl/pl/o-konferencji,29226.htm

https://www.facebook.com/events/930712361889701